Primename, kad daugiausia dujų suvartojantiems gyventojams nuo sausio kubinis metras pabrango 10 centų. Rolandas (vardas išgalvotas, skaitytojas norėjo išlikti anonimas) šildosi dujomis namus ir sako, kad už gruodžio mėnesį (suvartojo 300 kubinių metrų) jis turės mokėti 30 eurų daugiau, nes deklaravo jau po Naujųjų metų.
„Kodėl „Ignitis“ negalėtų savo turimos ir į vartotojų kainas jau įskaičiuotos apskaitos sistemos pasipildyti funkcija, kad tokių mažareikšmių deklaravimo terminų pažeidimų atveju (pavyzdžiui, iki trijų dienų) naujomis kainomis būtų įskaitomos ne viso praeito mėnesio sąnaudos, o tik tos 1–3 dienos. Žinoma, vėluojant deklaruoti daugiau dienų galima būtų esančios praktikos ir nekeisti“, – svarsto Rolandas.
Tiekėjas: laiko yra pakankamai
„Ignitis“ komentuoja „Delfi“, kad vartotojams suteikiama užtektinai laiko deklaruoti rodmenis.
„Žmogiškai galima suprasti kliento pasvarstymus, tačiau deklaruoti skaitiklių rodmenis patariame maždaug nuo mėnesio vidurio iki paskutinės mėnesio dienos, tad laiko išties pakankamai.
Kita vertus, mes, kaip tiekėjas, turime griežtas apskaitos ir sąskaitybos procedūras, kurios dėl įvairių išimčių galimai užsitęstų, o tai galėtų neigiamai paveikti sąskaitų savalaikiškumą“, – komentuoja „Ignitis grupės“ Ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė.

Jos teigimu, yra galimybė užsisakyti atsiskaitymus pagal vidutinį suvartojimą arba užsakyti ir vykdyti atsiskaitymą per e. sąskaitą. Tokiais atvejais, pamiršus laiku atlikti pareigą, būtų atsiskaitoma pagal vidutinį atsiskaitymą (panašiai kaip siūlo Rolandas, žemiau pateiktas skaičiavimas) ir išvengiama ryškaus netikslumo kalbant apie suvartojimo rodmenis.
Skaitytojas savo ruožtu siūlo, kad visas deklaruotas dujų kiekis būtų dalijamas iš viso dienų nuo praeito deklaravimo skaičiaus (šiuo atveju iš 31 plius pavėluotų dienų sveikas skaičius, kuris gali būti daugiausia 2–3 dienos).
„Tai bus vidutinis per dieną sunaudotų dujų kiekis X. Tada už tą 2–3 dienų kiekį skaičiuojama nauja kaina, o už visą likusį – sena. Tai būtų teisinga, tikslu, atitiktų deklaravimo tvarkas, nesudarytų galimybių „Ignitis“ gauti neuždirbtų pelnų ar padėtų išvengti nuostolių dujų atpigimo atvejais“, – sako jis.
Tačiau „Ignitis“ atsako, kad tai neduotų naudos.
„Tokio pobūdžio atskiri skaičiavimai dėl kliento užmaršumo neprisidėtų prie efektyvumo, pareikalautų papildomų resursų, todėl būdamas patikimas partneris intensyviai komunikavome tiek mes, tiek institucijos ir ne kartą rūpestingai priminėme klientams apie būtinybę deklaruoti skaitiklių rodmenis“, – sako L. Beganskienė.
Ji pabrėžė, kad panašų vidutinio suvartojimo atsiskaitymo principą bendrovė jau taiko visiems to pageidaujantiems klientams.
Reguliuotojas yra pateikęs siūlymų
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) komentuoja, kad buitinis vartotojas už pateiktas, bet sutartyje nustatytu terminu neapmokėtas dujas moka mokėjimo dieną galiojančiais dujų tarifais (kainomis), išskyrus atvejus, kai turi būti mokama dujų tarifais (kainomis), galiojusiais matavimo priemonės rodmenų fiksavimo (skolos nustatymo) dieną.

„Tam tikro konkretaus mėnesio gamtinių dujų kainos pritaikomos tą konkretų mėnesį deklaruotam gamtinių dujų kiekiui. Vartotojams pavėlavus deklaruoti konkretų mėnesį suvartotą gamtinių dujų kiekį iki konkretaus mėnesio pabaigos ir atlikus deklaraciją kitą mėnesį, deklaruotas gamtinių dujų kiekis priskiriamas tam mėnesiui, kurį buvo deklaruotas, ir pritaikomos to mėnesio gamtinių dujų kainos“, – aiškina VERT.
Pasak reguliuotojo, šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas nenumato jokių išimčių dėl deklaravimo ir deklaruotų gamtinių dujų kiekių apmokestinimo tvarkos.
„Tačiau VERT yra pateikusi pasiūlymą Energetikos ministerijai dėl galimybės nustatyti lankstesnes deklaravimo taisykles valstybės reguliuojamų elektros energijos ir gamtinių dujų kainų keitimosi laikotarpiais, suteikiant vartotojams teisę einamojo mėnesio elektros energijos ir gamtinių dujų kiekių deklaracijas atlikti kito mėnesio 1–3 dienomis.
Norime pažymėti, kad teisinio reguliavimo pokyčiai būtų galimi tik nuodugniai įvertinus tokio teisinio reguliavimo pokyčių poreikį, galimas rizikas ir naudas“, – rašoma tarybos komentare „Delfi“.
Vartotojas pripažįsta pavėlavęs, bet jam apmaudu
VERT švenčių išvakarėse (gruodžio 23 dieną) skelbė priminimus vartotojams, kada deklaruoti skaitiklio rodmenis, norint mokėti už gruodį dar senais tarifais.
„Nuo 2025 metų sausio 1 dienos keičiantis buitinių vartotojų elektros ir dujų paslaugų kainoms, primename, kad už suvartotą elektros energiją ir gamtines dujas vartotojai, neturintys išmaniųjų (automatinio nuskaitymo) skaitiklių, rodmenis turi pateikti tiekėjams iki 2024 metų gruodžio 31 dienos imtinai.
Deklaravus laiku, sąskaitos už gruodį suvartotą elektros energiją bus pateiktos sausio mėnesį įkainiu, galiojusiu iki 2024 metų gruodžio 31 dienos. Jeigu deklaruosite 2025 metų sausio 1 dieną ir vėliau, už gruodžio mėnesį suvartotą elektros energiją bus taikomi nauji įkainiai“, – buvo rašoma priminime.
„Ignitis“ gruodžio 27 dieną taip pat priminė elektros ir gamtinių dujų vartotojams apie poreikį deklaruoti skaitiklio rodmenis iki paskutinės metų dienos.
„Norintys atsiskaityti atitinkamomis kainomis, būtinai turi deklaruoti skaitiklio rodmenis iki gruodžio 31 dienos imtinai“, – teigė bendrovė.
Rolandas pripažįsta, kad galėjo suskubti deklaruoti rodmenis. Pasak jo, Naujieji metai pareikalavo dėmesio, tad jis ir pavėlavo deklaruoti 4–5 valandomis. Vyras sako nepretenduojantis į 30 eurų susigrąžinimą.
„Pavėluoto deklaravimo priežasčių tikrai nebūtų sąžininga ieškoti kur nors kitur, tiesiog taip buvau susiplanavęs savo veiksmus. Dėl tokio pavėlavimo tegalima kaltinti save. <…>. Tiesiog nesmagu, kad tiek „Ignitis“, tiek ir VERT čia taip vienpusiškai traktuoja situaciją monopolisto pelnui siekti“, – aiškina vyras.

Jis kelia klausimą, kas būtų, jeigu dujos nuo sausio pigtų.
„Pamodeliuokime priešingą situaciją – dujos ne pabrangsta, o perpus atpinga. Žinodami apie taikomas deklaravimo tvarkas, ko gero, dauguma vartotojų specialiai vėluotų deklaruoti laiku“, – domisi gyventojas.
„Ignitis“ atsako, kad dauguma klientų deklaruoja skaitiklių rodmenis taip, kaip yra susitarę sutartyje, – iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos, o deklaruojančių skaičius ypač auga gruodžio mėnesį ir prieš keičiantis paslaugų kainai.
„Kad ir kaip būtų, kiekvieną mėnesį tokia paklaida galima, tiekėjas šiuo atveju pagal teisės aktus prisiima rizikas ir kaštus“, – atsako L. Beganskienė.
Į klausimą, ar daug vartotojų vėluoja deklaruoti ir ar smarkiai vėluoja, ji atsakė, kad „gruodžio mėnesį gamtinių dujų skaitiklių rodmenis iš viso deklaravo 560 tūkst. objektų, arba 92 proc. visų „Ignitis“ buitinių gamtinių dujų tiekimo objektų“.