Savo pastebėjimais E. Bajarūnas pasidalijo įraše, paskelbtame socialiniame tinkle Facebook. Juo jis sutiko pasidalinti ir su „Delfi“.

#surprisesurprise

Tikriausiai daugelis pastebėjo istoriją apie tai, kad D. Trumpo pagrindinis derybininkas su Rusija S. Witkoffas, grįžęs po ilgo pirmojo susitikimo su V. Putinu, prasitarė, jog V. Putinas padovanojo D. Trumpui asmenišką dovaną – D. Trumpo portretą.

Tarp įvairių S. Witkoffo nusikalbėjimų šis epizodas sulaukė bene mažiausiai dėmesio. Vis dėlto, socialinėje medijoje netikėtai pasirodė ir pats paveikslo vaizdas – komentare pridedu link’ą. Mane labiausiai nustebino tai, kad viešumoje nuskambėjo ir galimo autoriaus pavardė – Nikas Safronov’as, gerai žinomas Rusijos dailininkas, garsėjantis savo „saldžiais“ paveikslais.

Beje, dirbdamas Maskvoje, esu jį sutikęs ir netgi supažindinęs. Ne veltui. Safronov’as visada deklaravo, kad turi glaudžių asmeninių ir kūrybinių ryšių su Lietuva. Oficialioje biografijoje minima, kad jo motina buvo kilusi iš Panevėžio ir turėjo lietuviškų bei suomiškų šaknų, o vardą „Nikas“ jis pasirinko iš pagarbos jai – taip, esą, jį atseit švelniai vadindavo mama. Po tarnybos sovietų armijoje Safronovas kurį laiką gyveno Panevėžyje, kur dirbo teatro dailininku pas garsųjį režisierių Donatą Banionį. Vėliau jis studijavo tuometinėje Lietuvos valstybinėje dailės akademijoje, dizaino fakultete. 1980 m. Vilniuje įvyko jo pirmoji personalinė paroda, tapusi svarbiu žingsniu meninėje karjeroje. Taigi, Lietuva paliko ryškų pėdsaką Safronovo gyvenime ir kūryboje.

Tad, atrodytų, Lietuva kiek netikėtai atsidūrė keistokoje istorijoje – Rusijos karas Ukrainoje, Putinas, Witkoffas, „saldi“ dovana Trumpui ir dailininkas, kurio biografijoje – lietuviški pėdsakai. Hm...

Tikiuosi nieko nemaišau dėl paveikslo autorystės…“, – įdomiomis detalėmis apie menininko šaknis dalijosi E. Bajarūnas.

Kad paveikslą nutapė būtent E. Bajarūno minimas menininkas – jokia paslaptis. Tai viešai skelbiama ir įvairiuose užsienio žiniasklaidos pranešimuose, be to – N. Safronovas apie paveikslo gimimo istoriją pats jau yra pasakojęs interviu „CNN“.

Visgi, po E. Bajarūno paviešintu įrašu pasipylė ir lietuvaičių komentarai, kuriuose užvirė dar platesnė diskusija. Štai viena moteris į diplomato pastebėjimus apie portreto autoriaus sąsajas su Lietuvos kultūra atsakė neva iš savo asmeninės patirties.

„Nikas Safronovas – patologinis melagis. Nieko bendro su Lietuvos kultūra neturėjo. Ir jokių lietuviškų šaknų neturi. Jaunystėje teko pažinti“, – rašė komentatorė.

Ji dar pridūrė: „Aš panevėžietė. Ir labai gerai žinau N. S. gyvenimo Panevėžyje aplinkybes. Jis iš Rostovo, J. Miltinio teatre kurį laiką dirbo pagalbiniu darbininku. VDA nestudijavo. <...> N.S. labai mėgo meluoti, prisigalvoti visokiausių nebūtų dalykų. Ir taip – visą gyvenimą“.

Dėmesį komentatoriai atkreipė ir į tam tikras pačiame paveiksle matomas detales.

„Labai simboliška – Amerikos vėliava beveik apversta. Tai pasidavimo ar pralaimėjimo ženklas... Negi tokį kur nors pakabins?“ – svarstė vienas žmogus.

„Ar matot, kad šio Trumpo galvos forma, ar kažkas plaukų ar skruostų linijoje primena Putiną? Ir sušukavimas tas senas rusiškas...

Putinas, kaip filtras matyti pasaulį.

Įdomu, kas mūsų filtras?“ – rašė dar viena moteris.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir [email protected]
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
OSZAR »