Medicininio turizmo asociacija atstovauja Turkijos medicinos įstaigoms Lietuvoje ir visame pasaulyje. Iš viso tokių įstaigų – daugiau nei 300. Pasiteiravus, ar daug lietuvių vyksta į minėtą šalį dėl įvairių medicininių bei grožio procedūrų, atstovė tikino negalinti tiksliai atsakyti.

„Važiuoja ne tik per mus – kiek žinau, daug kas ieško ir savarankiškai, internete, ir kitais būdais. Galiu pasakyti tik tiek, kad tokios paslaugos yra pakankamai populiarios“, – sako Delfi pašnekovė.

Pasitikslinus, kokios Turkijos medikų teikiamos paslaugos labiausiai vilioja lietuvius, atstovė įvardija kelias.

„Plaukų transplantacija populiari buvo ir anksčiau, bet dabar dar populiaresnė. Tiesą pasakius, vis dažniau plaukų transplantacija domisi moterys. Vyrai kreipiasi dėl barzdos linijos korekcijos, antakių transplantacijos. Tai plaukų transplantacija įvairėja – atliekama ne tik galvos srityje“, – pažymi ji.

Vyrai kreipiasi ir dėl barzdos linijos korekcijos, antakių transplantacijos

Teigia, kad Turkiją renkasi ne tik dėl prieinamų kainų

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl lietuviai vyksta į Turkijos klinikas, yra kaina. Vis dėlto, akcentuoja asociacijos atstovė, lubos yra aukštos – gero plastikos chirurgo paslaugos įvertintos tokia pačia suma, kaip ir Lietuvoje ar kitose Europos šalyse.

„Jų įgūdžiai yra geresni, jie atlieka daugiau operacijų per dieną. Chirurgai turi daugiau praktikos, daugiau patirties. Taip pat ir su kitais specialistais – Lietuvos gydytojai geri ir profesionalūs, tiesiog žmonių srautas yra mažesnis“, – įsitikinusi moteris.

Anot pašnekovės, lietuviai į minėtą šalį vyksta gydytis ir onkologinių ligų – dėl neva ten esančios modernesnės įrangos ir kainų, palankesnių nei Vokietijoje ar Izraelyje.

„Man tikrai taip pat teko girdėti, kad nuvykus į Turkiją nuplonina dantis ir pridaro daugiau bėdų. Dėl odontologijos turime daug užklausų, bet supraskime – Turkija yra didžiulė šalis. Kas ko nori, tas tą suranda. Nori implanto už 35 eurus – tikrai suras. Ar tai bus varžtas iš statybinių medžiagų parduotuvės, ar kas – aš nežinau. Bet esmė, kad jei žmogus nori tik pigiai – jis tikrai suras. Vien Stambule gyvena keliolika milijonų žmonių – tikrai atsiras tokių, kurie sakys, atvažiuok, įsuksiu“, – kalba moteris.

Turkijoje, jei tik yra poreikis, ištraukti visus dantis ir įsukti implantus tetrunka penkias dienas

Kita klaida, anot jos – ieškoti klinikų ir specialistų internete bei pasitikėti pamatytomis gražiomis nuotraukomis. Kaip ieškome, sako pašnekovė, tą ir atrandame.

„Galima sakyti, kad Turkijoje daro kažką blogai, bet iš tiesų ten galima rasti visko. Reikia tikrinti, gilintis, ar klinika turi visas reikalingas licencijas, ar yra patikima. Juk žinome, kad turkai moka parduoti, moka papasakoti, o nuvykus paprastai jau būna per vėlu kažką keisti“, – tikina asociacijos atstovė.

Turkijoje, jei tik yra poreikis, ištraukti visus dantis ir įsukti implantus tetrunka penkias dienas – anot pašnekovės, net ir dirbantys žmonės tam atranda laiko.

„Jie grįžta su laikinais protezais ir eina į darbą. Po trijų mėnesių nuvažiuoja vėl, sudeda karūnėles ir grįžta – problema yra išspręsta“, – pasakoja ji.

Turkijoje, jei tik yra poreikis, ištraukti visus dantis ir įsukti implantus tetrunka penkias dienas

Gydytojas odontologas: kartais tenka perdaryti

Vis dėlto Lietuvos odontologijos klinikose dirbančių specialistų nuomonė apie Turkijos kolegų teikiamas paslaugas ne tik teigiama. Štai „Šypsenos akademijos“ vyr. implantuojantis gydytojas odontologas Aidas Ligutis Delfi sako pastebintis, kad žmonės išties susigundo Turkijos pasiūlymais – jis ir pats tikina turėjęs pacientų, grįžusių iš ten, taip pat susiduria su žmonėmis, kurie žiūri ir lygina Turkijos ir Lietuvos kainas.

„Žinoma, kad Lietuvoje esančios klinikos negali konkuruoti su Turkijos kainomis, bet pacientų, kurie žino apie Turkijos pasiūlymus arba jau yra ten atlikę procedūras, tikrai yra padaugėję. Pas mus dažniausiai ateina tokie pacientai, kurie jau turi problemų po procedūrų, atliktų Turkijoje, o apie tuos, kurie neturi jokių problemų, sužinau tik iš kitų savo pacientų, – pasakoja A. Ligutis. – Nesenai turėjau vieną pacientę, kuriai kartu su drauge Turkijos klinikoje buvo atliekamos odontologinės paslaugos, pacientės draugei viskas buvo gerai, bet pačiai pacientei nepasisekė. Kaip ji pati sakė, gydytojai skubėjo, nespėjo per numatytą savaitę visko padaryti, todėl kažkas ten buvo negerai nuo pat pradžių, o esminės problemos prasidėjo po trijų mėnesių. Kai aš apžiūrėjau protezą, tai pastebėjau, kad jį dedant nebuvo jokio tikslumo, matėsi, kad viskas atlikta paskubomis, nesilaikant procedūros protokolo. Visą cirkonio protezą ant implantų reikėjo perdaryti. Cirkonio protezas buvo užcementuotas ant tų implantų, o ne prisuktas, kaip reikalauja normos, tad tam, kad nuimtume tą protezą, turėjome jį sugadinti ir pragręžti, o tik vėliau pakeisti. Mūsų klinikose protezą tvirtiname prisukant su varžteliais, todėl bet kada jį galime atsukti, nuvalyti po protezu susikaupusius maisto likučius ar išsiųsti jį pataisai į laboratoriją.“

„Šypsenos akademijos“ vyr. implantuojantis gydytojas odontologas Aidas Ligutis Delfi sako pastebintis, kad žmonės išties susigundo Turkijos pasiūlymais

Anot gydytojo, tiek Lietuvoje, tiek Turkijoje tą patį protezą galima padaryti tiek geriau, tiek blogiau – tai priklauso nuo situacijos. Kiekviena burna yra skirtinga bei reikalauja skirtingo gydymo ir laiko. Kartais nėra galimybės to atlikti greitai dėl burnoje esančių uždegimų, pabrėžia pašnekovas.

„Tai kiekvienam pacientui žadėti, kad per savaitę visa burna bus sutvarkyta visiškai nuo A iki Z, negalima. Aišku, gydytojai gali skubėti ne tik Turkijoje, bet ir Lietuvoje, tačiau jei tai atsitinka Lietuvoje, tau nebereikia niekur skristi, užtenka grįžti pas savo specialistą, kuris prisiima visas rizikas pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, – tikina A. Ligutis. – Vienas iš pagrindinių dalykų, tai jei tau yra pilnai padaroma burna – atstatomas visas dantų lankas žandikaulyje, tu negali apsieiti be apžiūrų, korekcijų po mėnesio ar kelių, o gal net po kelių savaičių, kurių metu tikrinamas sukandimas, apžiūrima, ar viskas gerai sugiję, ar ribos ir cementai gerai išsivalę. Nesu tikras, ar Turkijos klinikos siūlo pakartotinius vizitus-apžiūras, o jei to nėra, tai yra labai nemaža problema. Jei Turkijoje yra tokia situacija, kad „viso gero ir mes daugiau tavęs nebematysim“, tai yra labai blogai, ypač kai tai yra kombinuoti gydymai – ir implantacijos, ir dantų šlifavimai su karūnėle ar kanalų gydymai-plombavimai.“

Kai aš apžiūrėjau protezą, tai pastebėjau, kad jį dedant nebuvo jokio tikslumo, matėsi, kad viskas atlikta paskubomis, nesilaikant procedūros protokolo. Visą cirkonio protezą ant implantų reikėjo perdaryti. Cirkonio protezas buvo užcementuotas ant tų implantų, o ne prisuktas, kaip reikalauja normos, tad kad nuimtume tą protezą, turėjome jį sugadinti ir pragręžti, o tik vėliau pakeisti.

Gyd. A. Ligutis

Svarbu pastebėti, sako gydytojas odontologas, kad norėdami sutaupyti užsienio klinikose pacientai kartais net negauna implantacijos pasų. Tuomet Lietuvos gydytojai negali identifikuoti implantų arba tiesiog tos implantų atstovybės nėra Lietuvoje, o tai reiškia, kad detales reikės siųstis iš kažkur toli, gydymas užtruks ir kainuos brangiau.

„Taip pat pasitaiko atvejų su pricementuotais vainikėliais, laminatėmis, kai visos burnos dantys šlifuojami. Jei šlifavimas paskubėtas ar nušlifavo daug danties, miršta danties nervas, apie kurį pacientas sužino tik per didelį skausmą. Tuomet jis eina Lietuvoje į klinikas, kad gydytojai pragręžtų tą vainikėlį ir bandytų sugydyti tą kanalą, – kalba A. Ligutis. – Vertinti bendrai paslaugas Turkijoje yra sunku, nes mes dažniausiai sutinkame tuos žmones, kurie ateina su komplikacijomis – tie, kuriems viskas gerai ir kurie sako, „pažiūrėkit, kaip aš pigiai susitvarkiau dantis, o jūs man to nepasiūlėt“, nesulaukiame. Bet aš girdžiu, kad žmonės renkasi Turkijos klinikas, nes ten jų pažįstamiems kažką atliko ir jiems viskas buvo gerai. Sunku vertinti jų darbą iš nesėkmių, nors manau, kad ateityje padaugės šio tipo pacientų pataisų, o juk dantys – ilgalaikė investicija. Nesėkmių pasitaiko ir mūsų praktikoje, tačiau mes jas visas vietoje galime išspręsti, kompensuoti.“

Lietuviai dėl grožio ar medicininių procedūrų vis dažniau vyksta į Turkiją

Gydytojas pasakoja šia tema diskutavęs ir su kolegomis – visi vieningai sutarė, kad ten yra pigesnė darbo jėga, medžiagos, implantai ir jų detalės gali būti pigesnės, nes vietoje daro jų kopijas, turi pigesnių implantų atstovybes. Vis tik kartu kyla klausimų dėl dalies specialistų kvalifikacijos, kokybės standarto ir šalies garantijų, kurios mūsų šalyje yra taikomos kiekvienam pacientui.

Nesėkmingų atvejų – visa serija

Burnos chirurgas Henrikas Rusilas antrina savo kolegai sakydamas, kad istorijų apie pacientus iš kitų šalių tenka išgirsti labai daug – tiek viešojoje erdvėje, tiek tarp specialistų, tenka pamatyti ir realių situacijų. Jis pritaria, kad apie kolegų iš užsienio kompetenciją nereikėtų spręsti iš tų darbų, kuriuos mes pamatome viešumoje, bet realybė yra tokia, kad turbūt žmonės, kurie atvyksta iš užsienio, ypač iš Turkijos, būna susivilioję pigiais pasiūlymais.

„Bet kai mums vėliau tenka implantus sriegti iš naujo, dažniausiai tai būna gerokai sudėtingiau, o pacientui kainuoja dvigubai brangiau – pašaliname jau įsuktus implantus, priauginame pažeistą kaulą ir implantacijos procedūrą kartojame iš naujo. Akivaizdžių nesėkmių tikrai yra ir tai yra ne pavieniai atvejai, o visa serija, – sako H. Rusilas. – Panašu, kad odontologai Turkijoje renkasi pigiausias rinkoje esančias medžiagas. Turime atvejų, kai pacientui yra žadamas vienos firmos implantas, bet vėliau įsukamas jo analogas – nežinau, ar tai yra nesusikalbėjimas, ar tiesiog sukčiavimas, tačiau tokių atvejų yra. Daugiausia abejonių kyla dėl jų naudojamos metodikos arba specialistų kompetencijų – implantai susukami nelabai tiksliai, vainikėliai, kurie tvirtinasi ant implantų, būna netaisyklingų formų, žalojančių dantenas ir aplinkinius audinius, tad vėliau mūsų kolegoms ir man pačiam atsiranda daugiau darbo.“

Burnos chirurgas Henrikas Rusilas

Minėtos klinikos implantuojanti gydytoja odontologė Vaiva Žalienė priduria savo pacientams visada sakanti, kad negalima gyventi tik šia diena. Būtent taip, anot jos, yra Turkijoje – nuvažiavai, sumokėjai perpus mažiau, pagyvenai viešbutyje, grįžai ir vaikštai baltutėliais dantimis.

„Jeigu yra protezas, vainikėlis, jam vis tiek su laiku bus reikalingos pataisos. Nė vienas Lietuvos gydytojas neapsiims gydyti turkiškais implantais, nes kiekvienas implantas turi specialų prisukimo varžtelį, atsuktuvėlį ir t .t. Pavyzdžiui, mes galime užsakyti net tas gamintojo „Nobel“ detales, kurios pacientui buvo naudotos ir prieš 40 metų. Aš pasitikiu šiuo prekiniu ženklu, nes žinau, kad pacientui viską padarysiu gerai, tiksliai žinosiu, kokių detalių man reikia – juk būna, kad lūžta prisukimo varžtelis ir jei jūs kažkur susisukate pigų implantą ir ta implantų bendrovė dingsta po metų, jūs implantą turėsite visada, bet ant jo jau nieko nebeuždėsite, nes visos jo detalės yra skirtingos.

Gydytoja odontologė Vaiva Žalienė

Mes negalime nusipirkti iš „Senukų“ vinies ar kitos detalės, kuri tiktų jūsų turkiškam implantui. Tad yra labai svarbu tinkamai pasirinkti kliniką, kuri siūlo patikimus gamintojus, specialistą, kuriam patikėsite savo šypseną. Jeigu jūs susidomite Turkijos klinikos pasiūlymu, kuri siūlo implantaciją 1000 eurų pigiau ir po to grįžę gyvenate nežinomybėje, kiek jūs tuos dantis turėsite, tai aš manau, kad tai yra tiesiog neverta“, – sako V. Žalienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir [email protected]
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (45)
OSZAR »