Teiginiai

COVID-19 lokdaunų planas buvo parengtas 2007 m., vadovaujant JAV prezidentui George’ui W. Bushui.

Verdiktas

Manipuliacija. G. W. Bushas 2005 m. liepė parengti JAV nacionalinę strategiją, kaip pasirengti pandemijoms. Šiame plane niekaip neminimas COVID-19.

Melo detektoriaus komentaras

2005 m. lapkritį JAV prezidentas G. W. Bushas JAV Nacionaliniame sveikatos institute pristatė pagrindinius nacionalinės strategijos, kaip pasirengti pandemijoms, elementus. Turint omenyje, kad iki COVID-19 pandemijos buvo likę 15 metų, prezidentas pasielgė labai toliaregiškai, tačiau tai nereiškia, kad COVID-19 pandemija buvo planuojama iš anksto.

Ką iš tikrųjų sakė G. W. Bushas?

G. W. Bushas kalbėjo ne apie koronavirusus, bet apie bet kokio pandeminio gripo grėsmę, didžiausią nerimą jam kėlė paukščių kilmės virusai. Tuometis prezidentas šaliai priminė, kad, nors JAV ir pasaulyje tuo metu ir nebuvo jokio pandeminio gripo, istorija rodo, kad jis linkęs kartotis.

„Per pastarąjį šimtmetį mūsų šalį ir pasaulį ištiko trys gripo pandemijos, ir prie visų jų prisidėjo paukščių virusai. Pirmoji, 1918 m., nusinešė daugiau kaip pusę milijono amerikiečių ir daugiau kaip 20 milijonų žmonių visame pasaulyje gyvybes.

Užsikrėtė trečdalis JAV gyventojų, o vidutinė gyvenimo trukmė mūsų šalyje sutrumpėjo 13 metų. Po 1918 m. pandemijos sekė 1957 ir 1968 m. pandemijos, nuo kurių mirė dešimtys tūkstančių amerikiečių ir milijonai žmonių visame pasaulyje“, – savo kalboje 2005 m. sakė G. W. Bushas.

George'as W. Bushas

Jis taip pat priminė, kad 2002 m. Kinijoje užfiksuotas SARS virusas, kuris išplito beveik 30 šalių šešiuose žemynuose. G. W. Bushas pažymėjo, kad mokslininkai negali prognozuoti, kada pasaulyje kils nauja pandemija, ir kokio stiprumo ji bus, „tačiau dauguma sutinka: kada nors greičiausiai susidursime su kita pandemija“. Prezidentas taip pat perdavė mokslininkų bendruomenės nerimą dėl anuomet naujo paukščių gripo viruso H5N1, tačiau pridūrė, kad nėra įrodymų apie neišvengiamą pandemiją.

Galiausiai, jis pristatė esminius savo įsakytos parengti nacionalinės strategijos, kaip kovoti su pandemija, elementus.

„Mūsų strategija skirta trims svarbiausiems tikslams pasiekti: pirma, turime nustatyti bet kurioje pasaulio vietoje kylančius protrūkius; antra, turime apsaugoti Amerikos žmones kaupdami vakcinų ir antivirusinių vaistų atsargas ir pagerinti savo gebėjimą greitai gaminti naujas vakcinas nuo pandemijos atmainos; trečia, turime būti pasirengę reaguoti federaliniu, valstijų ir vietos lygmeniu, jei pandemija pasiektų mūsų krantus“, – kalbėjo G. W. Bushas.

2006 m. gegužę prezidento administracija išleido Nacionalinės strategijos dėl gripo pandemijos įgyvendinimo planą, kuriame pateikiamos federalinės vyriausybės pasirengimo ir reagavimo į pandemiją tikslų įgyvendinimo gairės.

2007 m. liepos 17 d. Baltųjų rūmų Vidaus saugumo taryba paskelbė vienerių metų ataskaitą apie administracijos pažangą įgyvendinant Nacionalinę gripo pandemijos strategiją.

Lietuvoje, referuojant į šį planą, platinama melagiena, kad jis dar 2007 m. parengtas būtent COVID-19 pandemijai.

Platinamas melas, kad COVID-19 pandemijai pasiruošta dar 2007 metais

Kodėl G. W. Bushas susirūpino pandemijos grėsme?

Tuometė G. W. Busho patarėja vidaus saugumo klausimais Fran Townsend prisimena, kad prezidentas per savo 2005 m. vasaros atostogas perskaitė knygą, kurioje aprašyta 1918 m. kilusio ispaniškojo gripo pandemija.

Kaip „ABC News“ pasakojo F. Townsend, grįžęs iš atostogų prezidentas jai įdavė istoriko Johno M. Barry knygą „The Great Influenza“ (angl. „Didysis gripas“) ir pasakė: „Turi ją perskaityti. Tai kartojasi kas šimtą metų. Mums reikia nacionalinės strategijos“.

Pasak patarėjos, būtent tai buvo pirmieji žingsniai link nacionalinės strategijos, kuri apėmė vakcinų plėtrą ir atsargas, taip pat kaukių ir ventiliatorių atsargas. Nors plano taip ir neprisireikė, būtent jis padėjo pamatus JAV reakcijai į 2020 m. prasidėjusią COVID-19 pandemiją, sakė F. Townsend.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir [email protected]
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
OSZAR »