Pirmadienį po koalicinės tarybos premjeras Gintautas Paluckas pagarsino, jog bus siūloma kiek kitokia mokesčių pertvarka nei iš pradžių pristatyta Finansų ministerijos. Jis teigė, kad siūlomos naujos nekilnojamo turto (NT) mokesčio grindys: apatinę kartelę siūloma didinti iki 50 tūkst. eurų vienam asmeniui ir iki 100 tūkst. eurų šeimai.
Pasak G. Palucko, taip pat bus siūloma leisti savivaldybėms savarankiškai nuspręsti, kokios turi būti NT mokesčio ribos. Savivaldai alternatyvaus sprendimo nepriėmus, ten esą galiotų Seimo nustatytos apmokestinimo grindys.
Premjeras be kita ko nurodė, jog Vyriausybė parlamentui nebeteiks dabar registruoto 36 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifo didžiausioms pajamoms.
Lauks, kol pataisos pasieks Seimą
Dėl šių pokyčių sutarė visi koalicijos partneriai. Visgi, antradienį žurnalistų kalbintas S. Skvernelis tikino, kad demokratai kol kas negali garantuoti savo paramos visai mokesčių pertvarkai. Dėl paramos, pasak jo, bus sprendžiama, kai konkretūs projektai pasieks Seimą.
„Negalima nieko garantuoti, kol neturime galutinių projektų. Kaip matote, viskas keičiasi, o dar to galutinio teisės akto, dėl kurio turėtumėm diskutuoti, vis dar nėra. Vakar buvo pažadėta po diskusijų koalicinėje taryboje, kur buvo išsakytos kritinės pastabos ir mūsų, į jas lyg atsižvelgta. Bet ar bus atsižvelgta, ar ne, mes matysime, kai Vyriausybė jau priims Vyriausybės posėdyje nutarimą, ir tie įstatymų projektai ateis į Seimą. Tada ir bus galutiniai sprendimai“, – komentavo partijos pirmininkas.
Anksčiau demokratai, kalbėdami apie apatinę turto vertės ribą, nuo kurios reikėtų mokėti NT mokestį, pasisakė už tai, jog ji siektų 100 tūkst. eurų.
Šios nuomonės demokratai, anot S. Skvernelio, laikosi ir toliau.

„Mes manome, kad turėtų būti, kaip ir kalbėjome, kad 100 tūkst. eurų, bet ne šeimai, o asmeniui. Tai čia irgi yra vietos kompromisui“, – teigė politikas.
Tačiau, jeigu savivaldybės turės diskreciją spręsti, kokios turi būti NT mokesčio ribos, tai, S. Skvernelio vertinimu, irgi būtų racionalu.
„Turime mes tą pačią Neringos savivaldybę, Palangos savivaldybę. Aš nekalbu apie tuos gyventojus, kurie turi antrą būstą nusipirkę, ten problemos nėra, bet tie, kurie gyvena pirmame būste, jiems mokestinė našta tikrai taptų labai didžiulė. Tai, jeigu tokia diskrecija bus numatyta, [bus numatyta] platesnė galimybė, aš būčiau už tai“, – mintį apibendrino demokratų lyderis.
Paluckas apie atskirą ministrės požiūrį: nesureiškimu
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pateikė savo išvadą apie Finansų ministerijos pasiūlytą mokesčių pertvarką, pristatė ir savo siūlymus. Atskirąją nuomonę feisbuke dėl mokestinių pakeitimų išsakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
O tai yra naujas žanras, vertino S. Skvernelis.
„Kiekviena Vyriausybė turi savo, matyt, veiklos stilių, tai čia yra naujas žanras. Retai tokie atvejai būdavo, kažkada ir aš turėjau, kai vienas ministras atskirą nuomonę pareiškė. Tai yra normalu.
Bet noriu pabrėžti, kad galutinį sprendimą [dėl mokestinių pakeitimų] priims ne premjeras ir finansų ministras, o Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Tai yra penkiolika žmonių turės balsuoti arba bendru sutarimu tai priims“, – tęsė jis.
Tuo metu premjeras G. Paluckas teigė, kad to, jog pozicijos Vyriausybėje išsiskyrė, nesureikšmina.
„Nesureikšminu. Feisbuke diskusijos man apskritai didelės aistros nekelia. Tai parašė savo nuomonę, ačiū už nuomonę, bet už mokestinių įstatymų pakeitimų paketo pateikimą tarpinstituciniam derinimui yra atsakingas finansų ministras, o ministras pirmininkas pasistengs, kad tie pakeitimai būtų tokie, kokie, tikėtina, gaus didžiausią palaikymą ir koalicijos formate“, – žurnalistams antradienį komentavo ministras pirmininkas.

Bet ar Vyriausybės nariai dėl mokestinių pakeitimų neturėtų susitarti už uždarų durų ir viešumoje transliuoti vieningą poziciją?
„<...> Norite, kad už uždarų durų susitartų ir visuomenė nematytų sprendimų argumentacijos? Atvirkščiai. Manau, kad tai yra demokratinės tradicijos gera išraiška, kai yra viešai pateikiami siūlymai, yra pateikiama nuomonė. Ministras, galų gale, irgi yra politikas.
Kaip ir minėjau, Vyriausybė priims nutarimą ir tuo nutarimu perduos visą paketą svarstyti Seimui“, – į klausimą sureagavo G. Paluckas.
Jis dar kartą patikino, kad Vyriausybė nesiūlys dabar registruoto 36 proc. GPM tarifo didžiausioms pajamoms, bet premjeras sakė neabejojantis, kad tokį tarifą pasiūlys taikyti socialdemokratų frakcijos nariai.
„Tokiu būdu jis būtų svarstomas Biudžeto ir finansų komitete“, – teigė G. Paluckas.