Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) informavo, kad vienuoliktos (III gimnazijos) klasės mokiniai, pasirinkę laikyti valstybinį matematikos brandos egzaminą (išplėstiniu arba bendruoju kursu), elektroniniame matematikos pasiekimų patikrinime kovo 6 d. galėjo pasitikrinti savo žinias bandomajame patikrinime.
Pasak agentūros, tiek išplėstinio, tiek bendrojo kurso bandomųjų patikrinimų užduotys yra parengtos vadovaujantis matematikos bendrąja programa bei Matematikos, gamtos mokslų dalykų, informatikos ir inžinerinių technologijų valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašu.
Taip pat akcentavo, kad ir išplėstinio, ir bendrojo kurso elektroniniuose matematikos pasiekimų patikrinimuose visi pateikti uždaviniai vertinami automatiškai. Kiekvienas mokinys, baigęs testą per tam skirtą laiką, kompiuterio ekrane pamatys, kiek taškų surinko.
Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos direktorius Raimundas Dambrauskas komentavo, kad didžiausias galvos skausmas per šiuo patikrinimus yra vietos užtikrinimas beveik 180 vienuoliktokų. Direktoriaus teigimu, mokiniai privalo turėti kompiuterį, sėdėti po vieną tam tikru atstumu.
„Tikrai nėra lengva suorganizuoti, kad visiems užtektų patalpų. Tuo pačiu juk turi vykti pamokos kitų klasių mokiniams, taip pat reikia apsaugoti ir patikrinimą laikančius mokinius nuo triukšmo“, – apie logistikos bėdas kalbėjo jis.
Vis dėlto direktoriaus gimnazija išsprendė šiuos iššūkius ir gimnazistai galėjo įvertinti, kokių spragų dar turi, ką reikės pasikartoti.

Kai kurių temų dar nesimokė
Gimnazistė Aistė, paklausta, kaip sekėsi matematikos bandomajame patikrinime, komentavo, kad užduotys jai pasirodė įdomios.
„Didžiąją dalį tikrai esame sprendę per pamokas, bet jos tikrai nebuvo lengvos. Vienintelis dalykas, kurį galima išskirti, kad nereikėjo rodyti jokių sprendimų, tik parašyti arba pasirinkti atsakymą.
Manau, kad tai iš dalies buvo gerai, nes kai kuriais atvejais tą atsakymą gali tiesiog išmąstyti. Kitaip sakant, kaip išeina, kaip išmąstai, taip ir parašai“, – svarstė ji.

Mergina pasakojo, kad pačius sprendimus rašėsi ant juodraščio, kurį davė mokytojai.
„Vienas uždavinys buvo su apskritimu, tai aš jį išsprendžiau braižydama, kaip man atrodo. Tikrai nežinau, ar teisingai sprendžiau, bet pasižiūrėjau, kaip išeina ir pasirinkau atsakymą“, – atviravo ji.
Pasiteiravus Aistės, ar jai matematiką mokytis lengva, ji sakė, kad priklauso nuo temos.
„Man lengviausi uždaviniai yra aritmetiniai. Pavyzdžiui, spręsti lygtis, nelygybes ir pan. Tikriausiai sunkiausiai sekasi, bent jau šiais metais, tai funkcijos, ypač sinusų, kosinusų“, – sakė gimnazistė.
Paklausta, ar kaip papildomą pagalbą samdo korepetitorių, teigė, kad jo dar neprireikė, bet buvo išsipirkusi internete specialią dvylikos pamokų programą „Pasiruošimas VBE“.
„Sakyčiau, kad man padėjo. Kai kurių temų mokykloje nespėjome išeiti, pavyzdžiui, vektorių, tai toje programoje turėjome galimybę šiek tiek apie juos pašnekėti. Manau, kad šiandien man tai padėjo“, – tikino ji.
Pasak mokinės, į visas specialybes, kurias planuoja stoti, matematikos egzamino reikės, todėl po šio patikrinimo galės žinoti, ką reikia pasikartoti.
Papildomai mokosi konsultaciniuose centruose
Gimnazistė Laura antrino, kad šis patikrinimas tikrai yra geras dalykas tuo atžvilgiu, kad bus aiškiau, ką dar reikia pasikartoti.
„Visos užduotys tikrai nebuvo lengvos, buvo temų, kurių dar nesimokėme. Pavyzdžiui, apie vektorius. Nesvarbu, kad už juos skyrė nedaug taškų, bet įvertinimas vis tiek krito.
Kita vertus, buvo ir lengvų užduočių, kurias pavyko greitai išspręsti. Jų net realiai spręsti nereikėjo, tiesiog pasižiūri į atsakymus ir pasirenki teisingą“, – komentavo ji.
Pasiteiravus, ar dviejų valandų užteko, ji sakė, kad laiko tikrai pakako. Taip pat pasakojo, kad ateityje norėtų studijuoti mediciną, todėl matematikos egzaminą privalės laikyti. Laura kalbėjo, kad norėdama geriau pasiruošti matematikos patikrinimui, buvo nusipirkusi pamokas „Digiklasėje“.
„Vis dėlto man nelabai padėjo, kadangi mes su matematikos mokytoja truputį greičiau išėjome temas. Turėjome planimetrijos pamokas, bet per jas nesimokėme planimetrijos, kadangi šio dalyko egzamine nebus, o mokėmės kitas temas.
Išėjo taip, kad mes buvome daugiau pažengę negu kiti trečiokai. Ne tik kalbant apie mūsų mokyklą, bet apskritai didesniu mastu. Kai nusipirkau pamokas „Digiklasėje“, tai ten viskas buvo atgal. Aišku, gal ir būtų patogu pasikartoti, bet norisi pasimokyti, kad gerus pažymius iš atsiskaitymų gautum. Taip išėjo, kad tos pamokos nelabai padėjo“, – aiškino Laura.

Jos teigimu, dabar, kai nesupranta, stengiasi kiekvieną savaitę eiti į konsultacinius centrus ir ten aiškintis tai, kas neaišku.
Dar viena vienuoliktokė Joana pasakojo, kad jai laiko nelabai užteko, mat likus dešimčiai minučių iki patikrinimo pabaigos pastebėjo, kad dar nebuvo visų uždavinių išsprendusi, todėl stresas tikrai apėmė.
„Iš tikrųjų, tikėjausi daugiau surinkti taškų. Man sunkesni uždaviniai buvo su apskritimais, visokiais centrais, nes nesupratau, ko iš manęs nori.
Tiesa, užduotys apskritai nebuvo blogos, bet reikės daugiau pasimokyti“, – teigė mergina.
Paklausta apie ateities planus, Joana sakė, kad norėtų tapti pradinių klasių mokytoja, mat labai myli vaikus, vasaromis savanoriauja stovyklose.
„Man jie tikrai patinka, todėl noriu geriau ir matematikos egzaminą išlaikyti. Reikės turbūt irgi pagalvoti apie papildomas pamokas“, – sakė vienuoliktokė.
Gimnazijos koridoriuje sutikta matematikos pasakojo, kad visų užduočių dar nematė, bet pripažino, kad mokiniai dar nėra išėję trečdalio matematikos programos, todėl galėjo būti jiems nežinomų temų. Tačiau, anot jos, tai buvo geras pasitikrinimas mokiniams, kaip veikia sistema, kaip reikia įsiskaityti į uždavinio sąlygas, kad ateityje būtų mažiau nesklandumų.
NŠA nurodė, kad vienuoliktokai matematikos valstybinio brandos egzamino pirmą dalį laikys gegužės 30 d.