Ką turėtumėte daryti, jei prieš eidami miegoti jaučiate, kad skrandyje jaučiate gurguliavimą ir nemalonius pojūčius?

Kaip ir kitomis sveikatingumo temomis, atsakymai apie mitybą ir miegą nėra universalūs.

Norint sužinoti, ką daryti, reikia gilintis daug giliau, atsižvelgiant į individualius jūsų organizmo poreikius.

Ar galiu eiti miegoti, kai esu alkanas?

Žinoma, galima eiti miegoti tuščiu skrandžiu. Yra daugybė priežasčių, dėl kurių žmogus gali nevalgyti. Tarp jų yra ir šios:

  • tinkamo valgymo grafiko laikymasis – svarbu, kaip dažnai žmogus valgo, jei per dieną buvo trys visaverčiai valgymai ir užkandžiai tarp jų, vakarieniauti nebūtina;

  • per dieną suvartotų kalorijų skaičiaus mažinimas – jei laikysitės taisyklių, tikrai nesijausite alkani prieš eidami miegoti, tačiau reikia suprasti, kodėl žmogus susilaiko nuo ėjimo prie šaldytuvo vėlai vakare;

  • Protarpinis badavimas – jei žmogus laikosi šios dietos, jis dažnai praleidžia pusryčius, pietus ar vakarienę. Tai neturi įtakos miego kokybei.

Kada valgyti prieš miegą

Čia vėlgi reikėtų pažymėti, kad viskas yra individualu. Yra tam tikrų situacijų, kai miegui gali turėti įtakos valgymo sutrikimas. Be to, kai kuriais atvejais nepakankamas miegas gali sukelti virškinimo problemų.

  • Stresas arba miego trūkumas – jei trūksta miego, organizmas pradeda išskirti daugiau baltymo grelino, kuris skatina apetitą prieš miegą;

  • netinkama mityba – maistinių medžiagų trūkumas ir žiaurios dietos gali sukelti miego sutrikimus, todėl dažnai žmogui vakare reikia gauti tam tikrą maisto kiekį.

  • Jei jaučiate, kad alkis naktį daro neigiamą poveikį jūsų gyvenimo kokybei, turėtumėte pasikonsultuoti su somnologu arba mitybos specialistu.

Valgymas vakare

Miegojimas tuščiu skrandžiu: ar yra kokių nors šalutinių poveikių?

Kai kurie žmonės stengiasi vengti užkandžiauti prieš miegą, baimindamiesi, kad tai neigiamai paveiks jų svorį.

Tačiau alkio naktį sukeltas diskomfortas gali turėti įtakos smegenų budrumo vystymuisi ir apsunkinti poilsį. Todėl ryte toks žmogus gali jaustis vangus ir pavargęs.

Savo ruožtu miego trūkumas neleidžia atsipalaiduoti smegenų daliai, atsakingai už apetito reguliavimą.

Todėl padidėja potraukis įvairiam daug kalorijų turinčiam maistui. Būtent tai parodė 2013 m. atliktas tyrimas. Mokslininkai nustatė, kad išsekimas sukelia norą ką nors suvalgyti, o tai lemia svorio augimą.

Todėl geriau visą dieną užkandžiauti mažo kaloringumo maisto produktais, o ne dienos pabaigoje alkį malšinti makaronais ar pica.

Kitas 2015 m. atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, sergantys 1 tipo diabetu, ir pacientai, turintys glikogeno kaupimosi sutrikimų, negali nustoti užkandžiauti naktimis.

Tai yra gyvybę gelbstinti problema. Šio tyrimo duomenimis, tokių žmonių prieš miegą suvalgytas maistas padeda jų raumenims geriau apdoroti baltymus ir pagerina medžiagų apykaitos ir širdies veiklą.

Miegoti tuščiu skrandžiu taip pat nerekomenduojama tiems, kurie nori auginti raumenų masę. Jei ilgą laiką trūksta maistinių medžiagų, tai sukelia raumenų irimo procesą.

Tyrimų duomenimis, baltyminio maisto valgymas prieš miegą gali padėti priaugti svorio, ypač jei užkandžiavimą derinsite su fiziniais pratimais.

Kas turėtų vengti vakarinių užkandžių

Nustatėme, kad kai kuriems žmonėms užkandžiauti prieš miegą yra būtina, tačiau kitiems tai gali turėti neigiamų pasekmių.

Japonijoje atlikto tyrimo, kurio dalyviai buvo stebimi 2009–2014 m., metu nustatyta, kad yra ryšys tarp metabolinio sindromo (dislipidemijos) ir valgymo vakare.

Tai reiškia, kad prieš miegą suvalgytas maistas gali padidinti diabeto išsivystymo riziką ir neigiamai paveikti cholesterolio kiekį kraujyje.

Kito tyrimo duomenimis, yra tiesioginis ryšys tarp nutukimo ir valgymo vėlai vakare. Tai susiję ne tiek su tuo, kad žmogus valgo vėlai vakare, kiek su patiekalų kaloringumu ir pusryčių praleidimu.

Einant miegoti pilnu skrandžiu gali kilti dar viena problema – rėmuo. Tai gali trukdyti gerai pailsėti.

Moteris

Ką daryti, kad išliktumėte sveiki

Remdamiesi įvairiais tyrimais, galite sudaryti sveikos mitybos planą:

  • Prieš eidami miegoti, geriau nepraleiskite valgymo – tada nesijausite alkani;

  • geriau rinktis tik sveiką maistą – paprastas ir maistingas medžiagas mūsų organizmas lengvai perdirba net tada, kai jis ilsisi;

  • geriau valgyti dažniau, bet mažinti porcijas – geriau alkį malšinti mažesnėmis porcijomis, todėl naktį organizmas degins riebalus, o ne raumenis.

Ką valgyti prieš miegą

Jei prieš miegą dažnai jaučiate alkį, yra keletas sveiko maisto variantų:

  • Viso grūdo produktai – avižiniai dribsniai, viso grūdo duonos skrebučiai;

  • maisto produktai su triptofanu – ši aminorūgštis gerina miego kokybę (kalakutiena, žuvis, vištiena, riešutai ir kiaušiniai).

Kartu reikėtų vengti riebaus ir kepto maisto, labai sūrių ar aštrių užkandžių. Taip pat turėtumėte riboti skysčių vartojimą, kad vėliau nereikėtų nutraukti miego.

OSZAR »