Kaip anksčiau rašė LOGIN, 2024 m. dr. I. Plikusienė buvo apdovanota prestižiniu „L’Oréal-UNESCO For Women in Science International Rising Talents“ apdovanojimu – tai įvertinimas, skiriamas tik išskirtiniam pasaulio talentui.

Ji buvo išrinkta tarp 15 geriausių pasaulio mokslininkių, kurios darbai keičia pasaulį. Jos tyrimai apie imuninės sistemos veikimą ir pažangių biosensorių kūrimą prisidėjo prie COVID-19 pandemijos suvaldymo ir atvėrė naujas galimybes sveikatos technologijų srityje.

Dr. Ieva Plikusienė

I. Plikusienė ne tik vadovauja inovatyviems moksliniams projektams, bet ir aktyviai diskutuoja apie lyčių lygybę moksle, atkreipdama dėmesį į tai, kad vadovaujančias pozicijas moksle Lietuvoje vis dar retai užima moterys.

Jos atviras požiūris, drąsa kalbėti apie stereotipus bei aiški vizija dėl mokslo svarbos visuomenei yra tai, kas ją išskiria iš gausybės kitų LOGIN konferencijos pranešėjų.

Dr. Ieva Plikusienė

Kaip LOGIN.LT teigia I. Plikusienė, energijos virsmai nuolat vyksta tiek mus supančioje aplinkoje, tiek ir gyvuose organizmuose. Tai nusako ir energijos tvermės dėsnis, kuris teigia, kad energija iš niekur neatsiranda ir niekur neišnyksta, o iš vienos rūšies energijos yra paverčiama kitos rūšies energija. Ne išimtis ir mūsų kūnas.

„Mūsų kūnas nuolat kaupia, naudoja, skirsto energiją savo viduje ir mainosi ja su aplinka. Tokios energijos mainų sistemos užtikrina, kad pasisavintume pakankamai energijos iš maisto medžiagų ir organizmas galėtų palaikyti visas tinkamas funkcijas.

Asociatyvi nuotrauka

Be to, mūsų organizmas nuolat mainosi energija su aplinka: pavyzdžiui, kad palaikytume reikiamą kūno temperatūrą, mes atiduodame energiją į aplinką arba ją įsisaviname šilumos pavidalu“, – komentuoja mokslininkė.

Pasak jos, mūsų organizmas nuolat siekia palaikyti tvarką ir pusiausvyrą per energijos mainus, kai jie vyksta sklandžiai, mes jaučiamės gerai, tačiau jei šie mainai vyksta netinkamai, mes negalime tinkamai funkcionuoti.

Asociatyvi nuotrauka

„Tai susiję su daugybe procesų, kurie vyksta mūsų kūne. Pavyzdžiui, kai į mūsų organizmą patenką infekcija, jis įjungia gynybos mechanizmus ir pradeda gaminti tam tikras gynybines funkcijas turinčias molekules. Su šiais procesais siejasi ir mūsų savijauta, nes tuo metu organizmas nukreipia didelius energijos resursus į kovą su infekcija“, – teigia ji.

Anot mokslininkės, molekuliniame lygmenyje tai yra kompleksinis procesas, kuriame dalyvauja įvairūs baltymai, jonai, kiekvienas jų turi arba kaupiamąją, arba kinetinę energiją ir pagal tai atlieka skirtingas funkcijas: juda, prisijungia ir kt. Visi kartu jie dirba kaip komanda.

Asociatyvi nuotrauka

„Tačiau energijos resursai nėra begaliniai, todėl jeigu jaučiame, kad negaluojame, nereikėtų dar papildomai varginti organizmo sudėtingais pratimais, nes tuo metu jis nukreipia energijos mainus į sveikimą. Supratimas apie energijos mainus gali padėti mums geriau valdyti savo sveikatą ir savijautą“, – pabrėžia mokslininkė.

Ji teigia, kad mokslininkai laboratorijose nuolat ieško būdų, kaip valdyti energijos mainus ir siekia tai pritaikyti mūsų kasdieniame gyvenime, įskaitant diagnostiką.

Ieva Plikusienė

Viena iš tokių naujovių yra triboelektriniai nano generatoriai – jų veikimo principas paremtas tuo, kad kinetinė energija iš žmogaus judesių, pavyzdžiui, ėjimo, kvėpavimo, plaukų šukavimo ar kt. gali būti sukaupta elektrostatiniu krūviu ir paversta elektra.

Tokiu būdu galima sukurti labai mažų matmenų prietaisus, kurių nereikia įkrauti papildomomis baterijomis, skirtus sekti tam tikrus su sveikata susijusius procesus mūsų organizme“, – komentuoja I. Plikusienė.

LOGIN konferencija

Apie mokslą su LOGIN dalyviais I. Plikusienė kalbėsis gegužės 29–30 dienomis Vilniuje, parodų ir renginių erdvėje „Litexpo“.

LOGIN – didžiausias, gausus turinio ir, ko gero, drąsiausias inovacijų susitikimas Baltijos šalyse. Organizatoriai pavadino jį festivaliu, nes kasmet pritraukia daugiau kaip 7 000 dalyvių, keičiančių žaidimo taisykles, pažangiai mąstančių, technologijų naujoves išmanančių ir žinių ištroškusių žmonių. Jau 19-ąjį kartą bus siekiama plačiomis akimis žvelgti į šiuolaikinį pasaulį, įsigilinti į technologijų pažangos sukeliamus pokyčius ir kliūtis, pasisemti įkvėpimo iš inovacijų pionierių, tyrinėti idėjas, kurios gali nuvesti prie pirmojo vienaragio, bei pažvelgti į tai, kas laukia ateityje. Didieji šių metų LOGIN partneriai – medicinos centrai „Northway“, „Citadele bankas“, technologijų platintojas Baltijos šalyse „ACC Distribution“, VšĮ Inovacijų agentūra, draudimo bendrovė „Balcia“. Daugiau informacijos ČIA.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir [email protected]
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
OSZAR »