Sprendimas kertinam iššūkiui

Anot „Baltijos technologijų instituto“ (BIT) Inovacijų vadovo Danieliaus Asipavičiaus, tvarumo principai šiandien tampa vis svarbesni visam IT sektoriui. Jų laikymasis ir reguliavimas, pašnekovo teigimu, šiuo metu būtinas dėl augančio investuotojų, klientų ir reguliuotojų dėmesio atsakingam verslo valdymui.

Todėl, pasak D.  Asipavičiaus, įmonės, taikančios aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir valdysenos (angl. Environmental, Social & Governance, ESG) standartus, ne tik atitinka privalomus reikalavimus. Jos įgyja ir konkurencinį pranašumą, stiprina savo įvaizdį bei mažina ilgalaikes rizikas.

„Baltijos technologijų instituto“ (BIT) Inovacijų vadovas Danielius Asipavičius

„Tačiau čia dabar ir kyla didžiausias iššūkis verslui. Nors ne visos įmonės yra tiesiogiai įpareigotos teikti tvarumo (ESG) ataskaitas, jos labai dažnai yra didesnės vertės grandinės dalis. Tai reiškia, kad verslo partneriai – didelės korporacijos ar kiti tiekimo grandies dalyviai – gali reikalauti šių minimų standartų duomenų, nes patys turi laikytis griežtų reguliavimų. Dėl šios priežasties IT sektorius spaudimą jaučia vis stipriau. O ESG tampa ne tik „gerosios praktikos“ dalimi, bet ir verslo sąlyga“, – sako BIT Inovacijų vadovas.

Su tuo sutinka ir „Telia Lietuva“ Tvarumo ekspertas Žygimantas Paknys. Jo teigimu, verslui šiuo metu keliami įvairūs reikalavimai, susiję su tvarumu. Todėl, anot pašnekovo, kuo greičiau organizacijos pradės jį suprasti ir įtrauks į savo dienotvarkę, tuo geriau gebės valdyti veiklą bei prisitaikyti rinkoje.

IT sektoriui, tikina Ž. Paknys, itin aktualu būti aktyviam energijos suvartojimo bei efektyvumo srityse. Taip pat jam labai svarbūs žiedinės ekonomikos principai. Be to, kertinis tvarumo aspektas yra saugumas, kuriam šios organizacijos turėtų skirti pagrindinį savo dėmesį.

„Telia Lietuva“ Tvarumo ekspertas Žygimantas Paknys

„Tikriausiai, vertinant su tuo, kas pastaruoju metu vyksta globalioje politikoje, nebūtų keista sakyti, kad tvarumo tema šiomis dienomis yra tikrai plati ir kompleksiška. Iš viso to ir kyla opiausia problematika – ji dažnai lieka nesuprasta. Su tvarumu susijusių reikalavimų yra išties daug. Vieni jų atkeliavę iš Europos Sąjungos (ES) reguliavimo, kitus diktuoja finansinės institucijos, dar treti yra pavieniai didžiųjų įmonių reikalavimai. Vien tik tam, kad visa tai verslas suprastų, organizacijos turi gerai pasukti galvą. O viską dar reikia ir atliepti bei įgyvendinti“, – akcentuoja Ž. Paknys.

Visgi, antrina D. Asipavičius, toks poreikis, bent jau Lietuvoje, lieka ne iki galo išpildytas. „Nuolatos bendradarbiaujame su įvairiomis suinteresuotomis šalimis – nuo verslo asociacijų iki valstybinių institucijų. Nors esame išsigryninę, kad tvarumo tema tampa vis dažnesniu iššūkiu organizacijoms ir jos supranta šios srities svarbą, visiems trūksta aiškios strategijos bei specialistų, galinčių tokį procesą valdyti. Todėl, jausdami aiškų poreikį, pasiūlėme sprendimą“, – pabrėžia pašnekovas.

Iškėlė aiškius tikslus

Sprendimas verslui, apie kurį užsimena BIT Inovacijų vadovas, yra „Baltijos technologijų institute“ tik ką startavusi nauja mokymosi programa „Tvarumo duomenų analitika ir valdymas“.

O šiems mokymams suburta tikra profesionalų komanda. Programai vadovauja BIT ekspertai – verslo bei tvaraus jo vykdymo poreikius puikiai išmanantis Ž. Paknys ir Morta Kazlauskaitė. Ji – tvarumo strategė ir konsultantė, su daugiau nei aštuonerių metų tarptautine patirtimi tvarumo konsultacijų, projektų valdymo bei poveikio investicijų srityse, dirbusi su įvairiomis įmonėmis Berlyne, Ženevoje, Londone ir Paryžiuje.

„Ši programa sukurta siekiant atliepti augantį specialistų ir kompetencijų poreikį Lietuvos rinkoje. Mūsų tikslas – paruošti kompetentingus darbuotojus, gebančius suprasti bei praktiškai taikyti ne tik ESG, bet ir bendrą tvarumo strategiją įmonėse. O šioje srityje rinka Lietuvoje sparčiai bręsta dėl trijų pagrindinių priežasčių. Pirma, didėja vartotojų sąmoningumas ir vis daugiau žmonių tikisi tvarių produktų bei paslaugų. Antra, auga investuotojų ir bankų dėmesys ESG. Ir vis daugiau kapitalo nukreipiama į tvarias inovacijas. Tyrimai rodo, kad ESG investicijos dažnai pranoksta tradicinius fondus pagal ilgalaikį pelningumą. Trečia, randasi vis nauji ES reguliavimai, kurių laikytis verslui yra gyvybiškai svarbu“, – pažymi M. Kazlauskaitė.

BIT ekspertė Morta Kazlauskaitė

Jos teigimu, 2024-ųjų liepą Lietuvoje įsigaliojo Įmonių tvarumo ataskaitų direktyva (CSRD), kuri įpareigoja dideles listinguojamas įmones teikti ESG ataskaitas. Tuomet 2025-ųjų vasario gale Europos Komisija priėmė „Omnibus“ pasiūlymą, siūlantį supaprastinti ir sušvelninti CSRD reguliavimą. Jei šis pasiūlymas bus patvirtintas Europos Parlamente, privaloma ESG atskaita bus taikoma tik verslui, turinčiam virš 1000 darbuotojų, o ne organizacijoms su daugiau nei 500 darbuotojų, kaip yra dabar.

„Priėmus pasiūlymą, bus pavėlintas ir jo įsigaliojimą mažesnėms įmonėms. Tačiau net dabar pastarosios jau turi rinkti ir teikti ESG duomenis. Jei maži verslai bendradarbiauja su didelėmis organizacijomis, privalo kaupti informaciją iš savo tiekimo grandinės. Dėl šios priežasties mūsų programa ypač svarbi smulkioms ir vidutinėms įmonėms. Būtent šiems procesams ir teiksime didelį dėmesį. Padėsime mažesnėms įmonėms įsidiegti VSME – Savanorišką ES standartą, kuris joms skirtas“, – dalinasi M. Kazlauskaitė.

Todėl ši programa, priduria Ž. Paknys, siekia atliepti mažų bei vidutinių įmonių, kurios, dažniausiai, negali sau leisti turėti dedikuotų tvarumo specialistų, pagrindinius iššūkius. Ir, anot jo, mokymai sutelkti į praktinių žinių perteikimą verslui, galbūt dar nepradėjusiam savo tvarumo kelionės, bet norinčiam tai padaryti.

„Gali būti ir taip, kad įmonės jaučia spaudimą iš savo didžiųjų partnerių imtis veiksmų šioje srityje dėl palankesnių veiklos ar finansavimo sąlygų. Todėl, pradėdami mokymus, tikimės iššifruoti sudėtingą, ne visada aiškią tvarumo kalbą į paprastus principus verslui. Tuomet jis galės lengviau valdyti kylančius iššūkius ir tvarumą matys ne kaip rizikų valdymo priemonę, bet kaip konkurencingumo didinimo įrankį“, – pastebi vienas iš BIT programos vadovų.

Turės savo „arkliuką“

Paklaustas, kaip programos mokymai atrodo praktiškai, D. Asipavičius dalinasi – šiuo metu BIT siūlo naujus, 120 valandų trukmės tvarumo kursus. Jie suteikia organizacijų darbuotojams būtinus įrankius ne tik suprasti ESG reikalavimus, bet ir pradėti tvarumo strategijos įgyvendinimą vykdant savo verslus.

„Programa yra skirta įmonėms, norinčioms startuoti tvarumo kelionę jau šiandien. Ir nuo pat pirmos studijų dienos verslas dirbs šia linkme. Visas mokymosi principas yra paremtas 30 % teorija ir 70 % praktika. Tai – labai svarbu, nes mes siūlome ir daugiau mokymosi laiko, kurį sudaro 120 arba 150 akademinių valandų, ir daug daugiau turinio turinčią programą“, – kalba pašnekovas.

„Šie mokymai, – tęsia M. Kazlauskaitė, – leis įmonėms įgauti žinių pagrindus tvarumo srityje bei naviguoti ESG reguliavimų, standartų bei reitingų ekosistemoje. Taip pat suprasti duomenų rinkimo procesą bei identifikuoti, iš kur ir kokią informaciją rinkti. Mokymais siekiame formuoti aiškią tvarumą strategiją, integruojant ne tik aplinkosauginius, bet ir socialinės atsakomybės bei valdymo principus. Be to, išmokysime rengti tvarumo ataskaitas, atitinkančias tarptautinius standartus“.

„Tvarumo duomenų analitika ir valdymas“, anot jos, yra programa, sudaryta iš intensyvių mokymų, kurie truks tris mėnesius ir vyks pirmadieniais–ketvirtadieniais po darbo valandų. Užsiėmimams bus skiriama po 2,5 valandos kiekvieną vakarą.

„Tokia darbotvarkė leis dalyviams derinti juos su savo profesine veikla, taip užtikrinant optimalų studijų tempą ir žinių įsisavinimą. „Baltijos technologijų instituto“ „arkliukas“ yra konkrečių, praktiškai pritaikomų ir ateičiai aktualių įgūdžių (angl. hard skills) mokymas. O tai aiškiai atsispindi kiti BIT organizuojami kursai. Todėl ir vykdant šią programą, turime aiškų tikslą – per tris mėnesius paruošti studentus taip, kad jų žinios taptų realiais įgūdžiais, kuriuos jie galės taikyti iš karto“, – teigia M. Kazlauskaitė.

Augina ir atsakomybę, ir pelną

Be visų minėtų privalumų, papildo Ž. Paknys, ši BIT programa turi dar vieną aiškiai išreikštą naudą. Anot jo, klimatas šiandien aiškiai kinta, ir tai juntama ne tik visame pasaulyje, bet ir čia, Lietuvoje. Todėl dėmesys tvarumui verslui leidžia tiek daryti konkretų poveikį, tiek ir didinti atsakomybę.

„O dėl to, turime pripažinti, tvarios organizacijos šiomis dienomis įgyja svarbų konkurencinį pranašumą rinkoje. Tai labai aiškiai rodo įvairūs tyrimai, kurie indikuoja, kad tvarumo klausimų vystymas tiesiogiai koreliuoja ir su teigiamu finansiniu augimu. Todėl šiuolaikinis verslas negali būti ne tvarus. Mat tvarumas yra neatsiejama finansinės sėkmės dalis“, – įsitikinęs „Telia Lietuva“ Tvarumo ekspertas.

Šis konkurencinis pranašumas, apibendrina D. Asipavičius, ir leidžia įmonėms, taikančios ESG principus, būti patrauklesnėms investuotojams, darbuotojams ir klientams. Be to, tinkamai paruošęs tokius specialistus, verslas sklandžiau įgyvendina tvarumo strategiją, taip sumažindamas tiekimo grandinės, reputacijos bei finansines rizikas.

„Noriu akcentuoti – reguliacinių reikalavimų laikymasis, stiprėjančios tvarumo (ESG) ataskaitų teikimo taisyklės ES ir kitose rinkose reikalauja tikslių duomenų bei aiškios atskaitomybės. O ši programa skirta ne vien išmokti rengti tvarumo ataskaitas. Mūsų studijos kuria ilgalaikę strategiją, leidžiančią optimizuoti veiklą ir sumažinti poveikį aplinkai. BIT programa užtikrina galimybę įmonėms greičiau paruošti tvarumo specialistus, taupyti laiką bei išteklius, reikalingus vidinių kompetencijų ugdymui. Ir, drauge, pasitikti ateitį, be kurios šiandien jau neįsivaizduojame savo kasdienybės“, – reziumuoja D. Asipavičius.

3 mėn. trukmės mokymai išsiskiria savo praktiniu požiūriu: įgysite ne tik teorinių žinių, bet ir dirbsite su realiais tvarumo audito, ataskaitų rengimo bei strategijos kūrimo uždaviniais. Ypatingas dėmesys skiriamas tvarumo strategijų taikymui įmonių vidiniams procesams ir verslo augimui. Sėkmingai baigę mokymus gaus BIT sertifikatą, patvirtinantį jų kompetenciją tvarumo srityje. Registruokitės programai jau dabar čia.

OSZAR »